Ticari Teklifler

E-ihracat, küresel ticaretin yükselen trendi olarak şirketlerin ve girişimcilerin radarına çoktan girdi. Türkiye'den tüm dünyaya kuyum, tespih, halı, örgü yünü, tekstil ürünleri satarak ciddi cirolara yapan sessiz kahramanların sayısı giderek artıyor. Online alışverişin rahatlığı, internetten tüm dünyanın modasını yakından takip edebilme imkânı ve fiyat kıyaslaması yapılabilmesi gibi nedenlerle tüm dünyada daha fazla tüketici online alışverişi tercih etmeye başladı. Bu talebi gören ve harekete geçen şirketler ve girişimciler kazanıyor.

Küresel çapta fırsat var

Küresel çaptaki fırsat, rakamlarla kendini gösteriyor. Ipsos Sınır Ötesi Alışverişte Tüketici Alışkanlıkları araştırmasına göre e-ticarette en hızlı Brezilya ve Hindistan büyüyor. 2021'de Hindistan yüzde 52, Brezilya ise yüzde 27 büyüme gösterecek. Aynı dönemde ABD, İngiltere, Almanya, Avusturya ve Batı Avrupa ülkelerinde e-ticaretin yüzde 15 büyüme kaydetmesi bekleniyor. Araştırmaya göre ayrıca, 32 bin 600 kişinin yüzde 68'i son 12 ay içeresinde en az bir kere online alışveriş yapmış. Küresel sınır ötesi ticaret boyutunu da her geçen gün katlayarak artırıyor. 105 milyar dolara yaklaşan rakam, 2019'da yüzde 260 oranında artması bekleniyor.

E-ticarette 3 milyar dolar mümkün

Türkiye'nin mevcut durumda 400 milyon dolar civarında e-ihracat hacmi bulunuyor. Önümüzdeki birkaç yıl içerisinde ise 3 milyar dolara ulaşması bekleniyor. Türkiye sınır ötesi alışverişçiler için yavaş yavaş ön plana çıkan bir ülke. Öyle ki, 27 ülkeden Hollanda, Rusya, Birleşik Arap Emirlikleri ve Mısır'daki tüketicilerin Türkiye'yi alışveriş yaptıkları ilk 10 ülke içinde sıralıyor.

Türkiye'nin yakın çevresinde bulunan Ortadoğu ülkeleri ile Rusya, İsrail gibi ülkelerin tüketim alışkanlıkları ise dikkat çekici: Bu pazarın yüzde 50'si başka ülkelerden ürün alırken, yüzde 10'u sadece sınır ötesinden alışveriş yapıyor. Bu pazarlar Türkiye için özellikle bir fırsat. Bu ülkelerde en çok hangi ürünlere talep var diye baktığımızda elektronik, ekipman, yedek parça kategorilerinin öne çıktığını görülüyor.

KOBİ'ler neden e-ihracat yapmalı?

Uzmanlara göre KOBİ'lerin e-ihracat potansiyeli çok yüksek. Geleneksel ihracat göre çok büyük avantajlar sunması KOBİ'lerin bu konudaki eğilimlerini artıyor. Peki nedir bu avantajlar: Öncelikle şirketlerin büyüme hedefleri ve yurtdışı pazarlarına erişim için büyük yatırımlar ve bağlantılar gerektirmiyor. Türkiye'de geleneksel yollarla ihracat yapan firmalar ortalama üç ülkeye ürün satarken, e-ihracat yapan firmalar ortalama 34 ülkeye erişebiliyor. Ayrıca bir ülkede ürün satabilmek için o ülkede fiziksel olarak bulunma zorunluluğu bulunmuyor. E-ihracat ile hedef kitleyi uluslararası bir platformda değerlendirmek artı bir avantaj sağlıyor. Marka bilinirliğini sağlamak ve müşteri potansiyelini genişletmek için izlenen stratejilerin bir sınırı yok.

Adım adım e-ihracat

Sınır ötesi e-ticarette emin adımlarla ilerleyebilmek için dikkat edilmesi gereken bazı hususlar var. Bunların arasında güveninirlik, çoklu platform desteği ve altyapının problemsiz hizmet sunması önemli. Bu yüzden Belga Yönetim Danışmanlık olarak ExpoTurca platformunu destekliyoruz ve önümüzdeki günlerde pazar payını arttırarak hedeflerine ulaşacağına inanıyoruz.

Hızlı davranan fark yaratıyor

Hız önemli, zira müşterilerin teslimat hızıyla ilgili beklentileri giderek artıyor. Ürünü daha kısa zamanda teslim eden şirketler pazarda bir adım öne çıkıyor. Çabuk teslimatın yolu ise konfirmasyon zamanını kısaltmaktan, ürünün çabuk hazırlanmasından ve hızla transfer edilmesinden geçiyor. Dünyadaki lider e-ticaret şirketlerinde siparişin alınmasından ürünün gönderime hazır hale getirilmesi arasındaki süre 30 ile 45 dakika.

Nakliye ve lojistiği iyi yönetin

Lojistik ve nakliye süreçlerini yönetmek önemli. Ürünün niteliği ve servis tipine göre farklı seçenekler mevcut. BRIC ülkeleri, Ortadoğu ve gelişmekte olan ülkelerdeki tüketiciler alışveriş yapılan ülkelerde sevkiyat adresi sunan aracı nakliye şirketlerini kullanmayı tercih ediyor. Tüketiciler bu şekilde hem farklı mağazalardan aldıklarını kendilerine toplu olarak göndertip kargo maliyetini azaltırken, gümrük ile ilgili karşılaşabilecekleri sorunları da bu özel hizmet ile çözebiliyorlar. Aynı zamanda bu servis, alışveriş yapılan site kendi ülkelerine kargo göndermiyor olsa dahi alışverişi mümkün kılıyor.

ExpoTurca'yı incelemek için tıklayın: https://expoturca.com

ExpoTurca katılımı hakkında detaylı bilgi almak için bize ulaşın.