ICO Süreç Planlanması ve Yönetimi

ICO (Initial Coin Offerings), geleneksel mali sistemden farklı olarak ortaya çıkmış alternatif bir kitle fonu olarak tanımlanabilir. Bu model, birçok başarılı proje ve şirkete işe başlamak için gereken sermayeyi sağlamıştır. Raporlara göre 2013 yılında kitle fonlaması toplam yatırım değeri 5.1 Milyar USD iken bu sayı 2014’te 16 Milyar USD, 2015’te ise yaklaşık 34 Milyar USD civarlarına çıkmıştır.

ICO, kitle fonunun kripto para versiyonudur ve kripto para dünyasında yoğun olarak kullanılmaya devam etmektedir. Şirketlerin ve bireylerin projelerine sermaye bulmasının ve sıradan kullanıcıların değerli olduğunu düşündükleri projelere yatırım yapmalarının en kolay ve en etkili yollarından biridir. ICO'lar genellikle 15 günlük veya daha fazla süren ve mevcut kripto paralar karşılığında piyasaya yeni çıkmış token'lardan alabildiği bir etkinlik dizisidir.

ICO'larda bir projenin desteklenmesinin belli bir limiti veya amacı olabilir, yani her token’ın önceden tasarlanmış belli bir ücreti vardır ve ICO periyodu boyunca değişmez. Bunun sonuçlarından biri olarak da, sabit sayıda token tedarik edilir.

Günümüzde ICO girişimlerin kalitesi ve güvenilirliği giderek artmaya başlamıştır. Buna paralel olarak gün geçtikçe daha özgün ve zekice kurgulanmış ICO fikirleri ortaya çıkmaktadır. Geçmiş dönemlerdeki örnekleri incelediğimizde girişimciler pratik ve kısa bir hazırlık süreci ile oldukça karlı bir ICO sürecini rahatlıkla tamamlamalarına rağmen günümüzde rekabet koşullarının artması ile yatırımcıların ilgisini çekmek için girişimcilerin vermesi gereken emek ve sağlanması gereken güven unsurları çok daha önemli kriterler haline gelmiştir.

Bir ICO'nun süreci nedir?

Bir ICO'ya başlarken yapılması gereken bir çok hazırlık vardır. Öncelikle fikri, ekonomi döngüsünü ve yatırımcıya katkısını çok net bir şekilde tanımlamak gerekmektedir. Bunun birden fazla yöntemi vardır ancak en önemli ve gerekli malzeme ise bir 'whitepaper' dokümanı hazırlanmasıdır. Hedef kitle ve bazı ek argümanlara göre bu dokümanın bir kaç dilde hazırlanması gerekmektedir. Uluslararası ICO'larda dokümanlar genellikle İngilizce, Çince ve Rusça dillerinde hazırlanmaktadır. Her halikarda dokümanınızı İngilizce hazırlamanız size ciddi bir avantaj sağlamaktadır.

İçerik yapısı ve modelin sunumu

Yatırımcıların ICO'da sunulan fikri net olarak anlaması için önce problemi tanımlayarak anlaşılır şekilde aktarmanız ve kullandığınız dil ve yararlandığınız kaynakların güvenilirliğini kanıtlayarak sunmanız çok önemlidir. Örneğin istatistiklerden bahsediyorsanız dünyaca ünlü dergi ya da gazetelerin yaptığı araştırmalardan alıntılar yapabilirsiniz, ya da devletlerin açıkladığı raporları referans olarak gösterebilirsiniz. Sonrasında ürününüz ve çözümünüz hakkında net bilgilerin mümkünse kaynakça gösterilerek sunulması gerekmektedir.

Teknik Yapı: Token sistemi ve yapının işleyişi

ICO'nun ana fikri yatırımcılarınıza paraya dönüşebilir bir token karşılığında sisteminizde kullanıcılarınıza fayda sağlayabilecek başka bir token vermeniz üzerine kuruludur. Bir ürün veya hizmetin ICO'sunu yaparken kripto paralar karşılığında yatırımcılarınıza bu metanın karşılığını sağlayacak token'dan temin etmeniz gerekmektedır.

Ayrıca ürettiğiniz token'ların sistem içerisinde kullanılması ve bu sistemde yatırımcılara bir fayda sağlaması gerekmektedir. Böylece yatırımcılarınızı teşvik ederek daha fazla yatırım yapmalarını sağlayabilirsiniz.

Token değeri ve finansal planınız

ICO sırasında piyasaya süreceğiniz token miktarını ve değerini belirledikten sonra bir dağıtım planı çıkartmanız gerekmektedir. ICO öncesi ya da sırasında belirli aşamalarda ek bonus verebilirsiniz örneğin, ilk gün yatırım yapanlara %20 daha fazla token ikinci gün yatırım yapanlara %10 daha fazla token gibi ya da erken yatırımcılar alıp pazarlama masraflarınızı çıkartabilirsiniz.

ICO hesabı tüm ICO’nuzu yöneteceğiniz yani yatırımcılarınızın para gönderip karşılığında token'larınızı alabileceği kontratın kendisidir. Akıllı kontratlar üzerinden yatırımcılar sizin belirlediğiniz token'lardan hesaplarına transfer edebilmelidir. Yatırımcılar bu adrese sahip olduklarında isterlerse sizin Solidity ile yazdığınız akıllı kontratınızın kodlarını görebilir ve nasıl çalıştığını anlayabilirler.

Tüm bu süreçte geribildirimler alarak dokümanlarınızı ve sitenizi güncellemeniz çok önemli. Sonuçta ICO süresinin başarılı olması için birden fazla argümanın başarılı ve sürekli gelişen bir yapı ile sunulması projenin başarısı için çok önemli kriterlerdir.

ICO süreçleri hakkında ayrıntılı bilgi almak için bize ulaşın.