CRM Yazılımı

Müşteri İlişkileri Yönetimi'nin ingilizcesi olan Customer Relationship Management teriminin kısaltması olarak kullanılan CRM; işletmelerde iş akışlarını takip ederek yönetme ve geliştirme amacıyla kullanılan bir yazılım ürünüdür. Bu yazılım ürünleri, her işletmenin faaliyet alanlarına, işletmenin altyapısına, çalışan ve müşteri sayısına ve genel olarak yeteneklerine göre değişkenlik gösterebilir. Dolayısıyla bu ürünler esnek bir yapıya sahiptir ve özelleştirilerek projelendirilmelidir.

CRM programını genel olarak işletmeler iç platform olarak kullansa da aslında müşteri ile iş yapan tüm yapılar bu programı ortaklaşa kullanabilir. Burada önemli olan bu sistemi en verimli ve en etkili şekilde kullanmaktır. Müşteri ilişkileri yönetimi, belli bir iş hacminden sonra manuel olarak takip edilmesi zorlaşan hatta imkansızlaşan bir modeldir. Bir müşteri ilişkileri yönetimi programı ile iletişimin eksik ve hatalarını görebilir, gidermek için aynı sistem üzerinden yeni uygulamalar düzenleyebilir ve yapılan tüm işlemleri raporlayabilirsiniz. Aynı zamanda müşteri ilişkileri yönetimi programı, tüm ekibe yer ve zamandan bağımsız olarak ortak çalışma imkanı sağlar. Bu sayede dijital platformlar üzerinden toplantılar, ihtiyaç olunan her an rahatlıkla yapılabilir veya doküman paylaşımları hızlanır.

Online ve gerçek zamanlı bu platformlar, makine öğrenimi ve yapay zeka ile buluşturulabilir. Bu birleşim ile CRM programı, sadece müşteri ilişki yönetimi programı olmaktan çıkarak, firmanıza yapısal bir boyut kazandırır. Hem müşterilerinizi hem de firmanızı takip ederek zamanla öğrenen ve tanıyan yapay zekalı müşteri ilişkileri yönetimi programları, verimlilik, satış arttırıcı, yeni müşteri kazandırıcı, maliyet düşürücü önerilerde bulunarak sizi bir adım daha öne taşır. Bu sayede sorunlarla henüz karşılaşmadan baş edebilir, risk ve krizlerin önüne geçebilir ve fırsatları erkenden değerlendirerek verimliliği arttırabilirsiniz.

İşletmelerin CRM kullanmalarındaki amaç, sağlıklı bir iç iletişim sağlayarak işleri başarılı bir süreçte yönetebilmek ve doğru işleyen süreçlerden başarılı sonuçlar elde edebilmektir. CRM programını, amacına yönelik kullanan bir işletmede tüm birimler, doğru zamanda doğru görevi gerçekleştirmiş olur. Bu da işletmenin piyasaya kaliteli hizmet/ürün sunmasında etkili olan en önemli faktörlerin başında gelir.

CRM programı ile iş süreçlerinizi daha kaliteli yönetmeye başladıktan sonra, verimliliğiniz artar ve büyümeniz hızlanır. Bu da daha çok müşteri ve daha büyük işleri başarılı bir şekilde yönetebiliyor olmanız gerekir. Bu nedenle CRM programı uzun vadede işletmenizde daha fazla ihtiyaç duyacağınız, iş sürecinizin iskelet yapısı haline gelebilecek bir programdır. Dolayısıyla sadece içerde işleyen süreçlerinizi iyileştirmekle kalmaz, işletme çevreniz ile olan ilişkilerinizi de iyileştirir. Müşterilerinizi daha iyi anlar ve her birine özel olarak hizmet sunabilecek bir alt yapıya sahip olursunuz.

Sonuç olarak, CRM programı kullanmak işletme içi faaliyetlerinizin daha sağlıklı yürütülmesini sağlarken, bunun sonuçlarını iş çevrenizin büyük kısmınız oluşturan, müşterileriniz, iş ortaklarınız ve rakiplerinize karşı sergilediğiniz daha iyi performanslar ile alırsınız. Bilinenin aksine CRM programları, küçük işletmeler dahil her büyüklükteki firmanın kullanabileceği ve iş akışlarını kontrol altına alarak daha yüksek karlılık elde edebileceği faydalı sonuçlar üretebilen ve bunları kullanıcısına önerebilen yazılım ürünleridir. CRM programı satın almadan önce, size özel çözümler sunan ve sürekli destek sağlayabilecek bir firma ile çalıştığınızdan emin olmalısınız.

CRM yazılımları hakkında ayrıntılı bilgi almak için bize ulaşın.